Πρώτη νίκη για τον Ηρακλή(vid)

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Ηρακλής έχοντας και τους καινούργιους παίκτες στο δυναμικό του μέσα
στα Τρίκαλα Ημαθίας επί του Μέγα Αλέξανδρου.

Στο παιχνίδι πρώτος απείλησε στο ματς ο Μέγας Αλέξανδρος, μόλις στο 2’,με το σουτ του Συμπεθέρη από τα δεξιά να περνά άουτ. Ο Ηρακλής απάντησε στο 15’, όταν η ωραία ατομική προσπάθεια του Δραγάνη, πέρασε έξω.
Δύο λεπτά μετά οι«κυανόλευκοι» επιτέθηκαν από τα δεξιά, με τη σέντρα του Σαβελίδη από δεξιά στην καρδιά
της άμυνας, να βρίσκει τον Δραγάνη στην περιοχή, που είδε τον Ρίζο να τον σταματάει την προσπάθεια του,
με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να αποκρούει και το σουτ του Κρυστάλλη, σε δεύτερο χρόνο.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 32’, χάρις στην εντυπωσιακή ενέργεια του Ρόβα, που κατέληξε σε γκολ από τον ίδιο. Μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και ο«Γηραιός» πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0.Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος του αγώνα.
Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το λάθος γύρισμα του Αθανασίου, κερδίζοντας πέναλτι από τον Γιούδα.
Την παράβαση εκτέλεσε ο Κίτσας στο 48’, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Πέντε λεπτά μετά υπήρξε διακοπή στην αναμέτρηση, καθώς υπήρξε ένταση στις κερκίδες,με τους φιλάθλους του Ηρακλή.

Έπειτα από αυτή την παύση και την επανέναρξη του ματς, ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων πατούσε καλύτερα
στο γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρνει να δημιουργεί κάτι καλό, στα αντίπαλα καρέ. Στο 87’ έλαβε χώρα η φάση που έκρινε την αναμέτρηση. Στο σουτ του Παναγιωτούδη, η μπάλα βρήκε το χέρι του Λάγδαρη και στις διαβουλεύσεις μεταξύ διαιτητή και βοηθού για το αν είναι πέναλτι ή φάουλ, καταλογίστηκε η «εσχάτη των ποινών».
Ο Παναγιωτούδης ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος για το 2-1 του Ηρακλή, που ήταν και τελικό αποτέλεσμα.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας (Γιώργος Ντάμτσιος):Ρίζος, Συμπεθέρης, Λάγδαρης, Τσουλγαδί, Πετκάκης, Ταταρίδης, Κυρκιλιανίδης,Ποτουρίδης, Κίτσας, Ζωγράφος, Κουκουράκης
Ηρακλής (Σάκης Αναστασιάδης): Γιούδας, Ρεβυθόπουλος,Κυριακίδης (67’ Ανδρεάκος), Ιωαννίδης,
Καλλιβωκάς (31’ Μούδιος), Παναγιωτούδης,Ρόβας, Αθανασίου, Κρυστάλης, Σαβελίδης (90’ Κριτσιάνης), Δραγάνης