Με ανατροπή πάτησε κορυφή ο ΠΑΟΚ

me-anatropi-stin-koryui-o-poak

Ανατροπή κορυφής για τον δικέφαλο του βορρά όπου νίκησε την Λαμία με 3-1 και πάει ως μονός πρώτος την Κυριακή στην Ν. Φιλαδέλφεια – Κάκιστος Άρης μέσα στον Πειραιά. Έχασε με κάτω τα χεριά 3-0 από τον ανώτερο Ολυμπιακό – Δεν λυγίζουν οι πράσινοι και με ανατροπή 2-1 κόντρα στην ΑΕΚ έβαλαν για τα καλά φωτιά στο πρωτάθλημα

ΠΑΟΚ 3-1 ΛΑΜΙΑ
paok_lamia_super_league

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό από την Λαμία η όποια κυριάρχησε
στο πρώτο 30 λεπτό του αγώνα.
Οι ασπρόμαυροι απάντησαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Μιχαηλίδη ύστερα από σέντρα του Ζιφκοβιτς. Μάλιστα ο Έλληνας στόπερ αφιέρωσε το γκολ στον πατερά
που έφυγε από την ζωή πριν από λίγες μέρες
Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον δικέφαλο να μπαίνει πολύ δυναμικά
και να βρίσκει το γκολ στο 63ο λεπτό με τον Σβάμπ να νικάει τον Κοσέλεφ με σουτ έξω
από την περιοχή.
Ο δικέφαλος έφτασε και σε τρίτο γκολ όταν ο Κορνέζος ανέτρεψε τον εξαιρετικό σήμερα Σαμάτα
στο 88ο λεπτό.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στέφαν Σβάμπ ο όποιος διπλασίασε τα τέρματα του και ανέβασε
τον δείκτη του σκορ στο 3-1 όπου παρέμεινε μέχρι την λήξη του αγώνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 ΑΡΗΣ
olympiakos-aris-3-0

Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με την πρώτη τελική να ανήκει στους κίτρινους με τον Ουντεμπάτζο
να σουτάρει πάνω από την εστία του Τζολάκη, ο Άρης δεν απείλησε ξανά στο πρώτο μέρος.
Ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε αυτό και μόλις στο 6ο λεπτό έκανε το 1-0 με κεφαλιά του
Ελ Κααμπί. Στο 39ο λεπτό ο Κουέστα είπε όχι στον Ελ Κααμπί σε εκτέλεση πέναλτι αλά πανένκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης προσπάθησε να διορθώσει τα πράγματα αλλά οι ερυθρόλευκοι
ήταν καταιγιστικοί και με συνεχείς ευκαιρίες απειλούσαν την εστία των κίτρινων.
Στο 60ο λεπτό, ο Ποντένσε διπλασίασε τα τέρματα για τον Ολυμπιακό με σουτ έξω από την περιοχή.
Ο Άρης κατάφερε να κάνει την δεύτερη αξιόλογη ευκαιρία του στο 84ο λεπτό με τον Φετφατζίδη
να σημαδεύει άουτ με σουτ μέσα από την περιοχή.
Το 3-0 για τους ερυθρόλευκους σημείωσε
ο Καρβάλιο με πλασέ μέσα από την περιοχή, το όποιο έμελε να ήταν και το τελικό σκορ

ΠΑΝΑΘΗΝΑ ΙΚΟΣ 2-1 ΑΕΚ
panathinaikos-aek-2-1

Η ΑΕΚ προηγήθηκε αρκετά νωρίς στο παιχνίδι, μόλις στο 5ο λεπτό με τον Βίντα, αλλά ο Παναθηναϊκός σε αντίθεση με την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ βρήκε τις δυνάμεις να γυρίσει
το σκορ και να το διατηρήσει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Με ένα τρίλεπτο φωτιά και σκόρερ τους Μπακασέτα στο 32ο λεπτό με διαγώνιο σουτ και Ιωαννίδη στο 34ο λεπτό με σκαφτό σουτ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ανατροπή στο σκορ, έριξε την Ένωση από την κορυφή της βαθμολογίας και φώναξε “παρών” στη μάχη του τίτλου

Μετά το πέρας της σημερινής αγωνιστικής, βλέποντας και τα αποτελέσματα μπορούμε να πούμε
ότι η κούρσα για την ανάδειξη του φετινού πρωταθλητή ζωντανεύει ξανά.
Ο ΠΑΟΚ θα πάει ως πρωτοπόρος την Κυριακή (20:30) μέσα στην ίσως αγχωμένη ΑΕΚ μετά το σημερινό αποτέλεσμα και έχοντας ως μοναδικό στόχο την νίκη που θα τον κρατήσει στην κορυφή.

Ο Άρης θα υποδεχθεί τον ανεβασμένο Παναθηναϊκό μετά την νίκη- ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ
ο όποιος θα θέλει να συνεχίσει το σερί του ώστε να μειώσει ακόμα περισσότερο την διάφορα από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αντίστοιχα (-3 από την ΑΕΚ, -4 από τον ΠΑΟΚ)