Ηρακλής-Κιλκισιακός 5-1(vid)

Ηρακλής-Κιλκισιακός 5-1. Ο «Γηραιός» ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης στο Καυτανζόγλειο και με γκολ των Παπαδόπουλου (14’), Παλάσκα (αυτ. 45’), Ρόβα(49’, 85’) και Κρυστάλλη (90+) πήρε το «τρίποντο» και έφτασε τους 11 βαθμούς.Από την άλλη πλευρά, ο Κιλκισιακός ήταν κακός
στο πρώτο μέρος, ανέβασε απόδοση στο δεύτερο, μειώνοντας προσωρινά μάλιστα σε 2-1 στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, δίχως να πετύχει κάτι περισσότερο.

Έτσι, παρέμεινε στους 4 βαθμούς, μένοντας αρκετά πίσω στον στόχο του, που δεν είναι άλλος από τη σωτηρία. Με το μυαλό του στο γρήγορο γκολ μπήκε στο ματς ο Ηρακλής, καταφέρνοντας μάλιστα να το πετύχει. Στο 7’ ο Σαβελίδης έδωσε ωραία πάσα στην αντεπίθεση στον Παπαδόπουλο και εκείνος με
πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 14’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 2-0, με τον Π. Αθανασίου να μην εκμεταλλεύεται όμως
την άστοχη έξοδο του Κολιοφούκα σε εκτέλεση κόρνερ και να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.
Οι «κυανόλευκοι» είχαν συνεχώς την πρωτοβουλία και την υπεροχή στο ματς, με τον Κιλκισιακό
να περιορίζεται περισσότερο σε παθητικό ρόλο.

Ο  «Γηραιός»

πέτυχε τελικά και δεύτερο γκολ στο ματς στο 45’, όταν σε γύρισμα του  Υφαντίδη, ο
Παλάσκας παρενέβη στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του. Να σημειωθεί πως στο επόμενο λεπτό αποχώρησε ο Σαβελίδης, λόγω τραυματισμού.
Με γκολ για τον Κιλκισιακό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, καθώς ο Ραφαηλίδης στο 46’ με κεφαλιά μείωσε
σε 2-1. Στο 48’ ο Ηρακλής απέτυχε να κάνει το 3-1, με τον Υφαντίδη να βλέπει τον Κολιοφούκα να τον σταματάει σε τετ α τετ.

Τελικά, στην εξέλιξη της φάσης και έπειτα από δεύτερο διαδοχικό κόρνερ, ο Ρόβας βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και με εναέριο πλασέ έγραψε το 3-1 στο 49’.Στο 56’ ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων
είπε όχι ξανά σε τετ α τετ, με τον Παπαδόπουλο να είναι αυτός που απέτυχε να κάνει το 4-1.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τον Ηρακλή να προσπαθεί να «τελειώσει» το ματς, αλλά οι ευκαιρίες
που δημιουργούσε σταματούσαν στον εκπληκτικό Κολιοφούκα. Τελικά τα γκολ… ήρθαν και ο «Γηραιός» έκανε το 4-1 και πάλι με τον Ρόβα, ενώ το τελικό 5-1 γράφτηκε από τον Κρυστάλλη στις καθυστερήσεις.

Σκόρερ: 14’ Παπαδόπουλος, 45’ (αυτ.) Παλάσκας, 49’, 85’Ρόβας, 90+ Κρυστάλλης – 46’ Ραφαηλίδης
 Ηρακλής (Σάκης Αναστασιάδης): Γιούδας, Ρεβυθόπουλος,Κυριακίδης, Καραντασιάδης, Καστριτσέας, Αθανασίου Α. (75’ Στεφανής), Ρόβας (87’Κρυστάλλης) Αθανασίου Π.,  Παπαδόπουλος(79’), Σαβελίδης
(45’ λ.τρ. Πτηνόπουλος), Υφαντίδης
Κιλκισιακός (Λεωνίδας Υφαντίδης): Κολιοφούκας, Δρόσος,Ραφαηλίδης, Παλάσκας, Ματεντζίδης, Δοξάκης, Μπελίτσας (59’ Νικολαΐδης),Λογγινίδης, Παπαδημητρίου, Καρασίμος (54’ Παναγιωτόπουλος), Καθάριος